24. oktober er verdens POLIO-dag

Verdens POLIO-dag, - det er 24. oktober! Rotary's hovedprosjekt på helsesektoren er nettopp å utrydde polio-viruset fra jordens overflate. Vi kan være stolte av det vi har oppnådd så langt. Vi nærmer oss målet! Alle klubber oppfordres til å stå løpet ut!

RI-presidentens tale til guvernørene:

Gordon McInally ba de nyvalgte guvernørene om støtte til å skape en ny følelse av at det haster i klubbene deres for å bidra til å realisere Rotarys visjon om en poliofri verden. "Dette er tiden for oss å gå utover det som er nødvendig fra år til år, og sørge for at vi gir alle ressurser som er nødvendige for å lykkes så raskt som mulig," la han til. Dette skjedde under treningsseminaret for neste års guvernører i Manchester i september.

Han bemerket også nylige hendelser som understreker viktigheten av Rotarys fortsatte fokus på polio. I løpet av det siste året har poliotilfeller dukket opp i mange områder rundt om i verden, noe som gjør det mer avgjørende enn noensinne for Rotary-medlemmer å lede kampen mot sykdommen.

For å gjøre det, sa McInally, må Rotary fortsette å samle inn minst US $ 50 millioner hvert år for å motta hele 2-til-1-finansieringskampen fra Bill &; Melinda Gates Foundation. Bare om lag 1 av 12 medlemmer gir for tiden til polio utryddelseskampanjen, med færre enn 1 av 5 klubber som donerer hvert år.

OPPFORDRING TIL KLUBBENE:

Som kjent er prosjektet angående utrydding av polioviruset det viktigste Rotary-prosjektet på helsesektoren. Det startet i 1979.

Hva er resultatet så langt? Jo, - en reduksjon på 99,99 % i antall polio-tilfeller siden oppstarten. 






























Nå gjenstår kun to land med jevnlig forekomst av sykdommen, - Pakistan og Afghanistan. Rotary har i mange år vært en av de toneangivende aktørene i kampen for å utrydde polio som sykdom, og vi er altså nesten i mål! Nå må vi stå løpet ut!

 

Mer info om status og tiltak her: https://on.rotary.org/3KZ0qSB

 

Siden 1979 har Rotary bidratt til vaksinering av 3 milliarder barn i 122 land verden over.

Alle klubbene i distrikt 2305 oppfordres til å markere Polio-dagen, enten på selve dagen den 24. oktober, - eller på en dag nært opptil. Dette kan selvfølgelig gjøres på ulike måter, gjerne på Rotary-stand på torg eller møteplasser, oppslag i media eller på klubbens møter og klubbens digitale plattformer. 

Gi også publikum muligheter til å støtte arbeidet ved å gi penger til PolioPluss.

 

NORSKSPRÅKLIG BROSJYRE TIL POLIO-DAGEN:

Det anbefales at klubbene laster ned brosjyren om polio-bekjempelsen som NORFO har fått laget. Denne finnes på NORFO's hjemmeside under fanen "publikasjoner", eller ved å benytte denne linken: https://www.rotary.no/no/nyhetsdetaljer/313


Lykke til med markeringen av POLIO-dagen!


 
RYLA-seminaret 2026 – lederutvikling for fremtidens ledere

27. januar 2026

RYLA-seminaret 2026 – lederutvikling for fremtidens ledere

Det nærmer seg igjen RYLA-seminar, og vi ønsker med dette å minne klubbene i distriktet om et av Rotarys viktigste og mest tradisjonsrike programmer for ungdom: RYLA – Rotary Youth Leadership Award.

Matombringing – en god idé som gjør en reell forskjell

26. januar 2026

Matombringing – en god idé som gjør en reell forskjell

Hvordan kan Rotary-klubber gjøre en konkret forskjell i lokalsamfunnet – med relativt enkle midler? På Sunnmøre har flere klubber funnet et svar gjennom matombringing i samarbeid med en lokal hjelpeorganisasjon.

Månedsbrev januar

15. januar 2026

Månedsbrev januar

Godt nytt år fra DG Morten. Og les mer om denne månedens team og ledige verv i distriket!

Yrkesetikk, veiledning og utvikling – Rotarys arbeid for et sterkere arbeidsliv

10. januar 2026

Yrkesetikk, veiledning og utvikling – Rotarys arbeid for et sterkere arbeidsliv

Rotary har en lang tradisjon for å støtte mennesker i yrkeslivet – både de som skal inn i det og de som ønsker å utvikle seg videre.

Bekjempelse av sykdom: Rotary i front for bedre helse

1. desember 2025

Bekjempelse av sykdom: Rotary i front for bedre helse

Visste du at Rotary står bak tusenvis av helseprosjekter verden over? Denne måneden setter vi fokus på hvordan Rotary hjelper lokalsamfunn med å bekjempe sykdom og forbedre helsetjenester.

Rotary Norden #11

30. november 2025

Rotary Norden #11

Denne utgaven omhandler nordisk forsvar og beredesekp. Les også om Rotarys første kvinne!

13. november 2025

Utlysing av vervet som STEP Outbound Coordinator

Vervet er for tre år. STEP Inbound Coordinator og rapporterer til Multi District Youth Exchange Coordinator (MDYEO), som leder Rotarys ungdomsutvekslingen i Norge

November og månedsbrevet fra DG Morten

11. november 2025

November og månedsbrevet fra DG Morten

Takk for innsatsen til Polio-kampanjen!
Månedens tema - Rotaryfondet

Rotaryfondet – hjertet i Rotarys arbeid for en bedre verden

11. november 2025

Rotaryfondet – hjertet i Rotarys arbeid for en bedre verden

Rotaryfondet gjør det mulig å støtte prosjekter som redder liv, gir utdanning og fremmer fred – både i Norge og internasjonalt. Bli medlem og bidra til varig endring .