April er måneden for mødre- og barnehelse

Rotary Internationals tema for april måned er mødre- og barnehelse. Hver dag risikerer mødre livet ved å føde, og millioner av barn dør hvert år av årsaker som kan forebygges. Rotary driver en rekke prosjekter som forbedrer helsesituasjonen i mange land.


Rotary's tema for april måned er MØDRE OG BARNEHELSE.

Minst 7 millioner barn under fem år dør hvert år på grunn av underernæring, dårlig helsevesen og utilstrekkelige sanitærforhold. For å bidra til å redusere denne frekvensen, gir Rotary vaksinasjoner og antibiotika til babyer, forbedrer tilgangen til viktige medisinske tjenester, og støtter utdannet helsepersonell for mødre og deres barn.

 

Rotarys prosjekter sikrer bærekraft ved å styrke lokalsamfunnet til å ta eierskap til helseopplæringsprogrammer. Mødre- og barnehelse er også anerkjent som et av Rotarys syv fokusområder.


Rotary’s innsats bidrar til at helsetjenester av høy kvalitet blir tilgjengelig for sårbare mødre og barn, slik at de kan få et bedre liv.

Rotary tilbyr utdanning, vaksinasjoner, fødselspakker og mobile helseklinikker. Kvinner læres hvordan de kan forhindre HIV-smitte fra mor til barn, hvordan de skal amme og hvordan de kan beskytte seg selv og barna mot sykdom.

Sentralt i Rotary's hjelpeprogrammer står Rotary-fondet, (TRF = The Rotary Foundation). Midler som klubbene har samlet og betalt inn kan senere benyttes til viktige prosjekter. Det er derfor meget viktig at klubbene sørger for innbetalinger til Rotary-fondet. Svært mange ulike prosjekter er støttet via Fondet gjennom årene. 

Helbredelse av krigsarr:

Nye og dagsaktuelle utfordringer blir også tatt hånd om av Rotaryklubber i mange land. Og da er bidragene fra Fondet svært viktige.

Et eksempel på dette er det nylig startede tiltaket et sted i fjellene i Polen, der 26 voldstraumatiserte barn gis en sjanse til å bli barn igjen på en Rotary-leir der psykologer forestår terapien.

Støtt opp om Rotary-Fondet! 
Søk om midler fra Rotary-Fondet til gode prosjekter!

Les mer om mødre- og barne-helse ved å følge denne linken: 
(merk og høyreklikk!):
https://www.rotary.org/en/our-causes/saving-mothers-and-children


 
Skifte av distriktguvernør i distrikt 2305!

1. juli 2026

Skifte av distriktguvernør i distrikt 2305!

Med nytt Rotaryår så ruller hjulet videre også i distriktledelsen!

I fokus: mødre og barns helse

1. juli 2026

I fokus: mødre og barns helse

Ingen mor skal frykte farlig fødsel – ingen barn skal dø av sykdom som kan forebygges

Månedsbrev for juni

15. juni 2026

Månedsbrev for juni

DG Mortens siste månedsbrev har fokus på månedens tema som er felleskap gjennom felles interesser.

Distrikskonferansen 2026

3. juni 2026

Distrikskonferansen 2026

Velkommen til Fosnavåg 19. september 2026!

Juni i Rotary - måned for vennskap og felles interesser

3. juni 2026

Juni i Rotary - måned for vennskap og felles interesser

Visste du at Rotary ikke bare handler om veldedighet, nettverk og hjelpeprosjekter, men også om å dele interesser og hobbyer med mennesker fra verden?

Maiutgaven av månedsbrevet

16. mai 2026

Maiutgaven av månedsbrevet

Les mer om ungomdsutveklsing, The Rotary Foundation og snart nyt Rotaryåret

Medlemsbladet Norden  nr 3 er ute nå!

10. mai 2026

Medlemsbladet Norden nr 3 er ute nå!

Les mer om mye godt Rotarystoff fra Norge og Norden

Vi gir ungdom verktøyene de trenger for å lykkes

1. mai 2026

Vi gir ungdom verktøyene de trenger for å lykkes

I mai retter Rotary søkelyset mot et av våre viktigste satsingsområder: ungdomsarbeid og utdanning. For oss handler det om mer enn skole og karakterer – det handler om å gi unge mennesker muligheter, retning og tro på seg selv.

Månedbrev april

1. april 2026

Månedbrev april

Les mer om Rotary INternational Comvention 2027- Barcelona, erfaringer fra å besøke klubb på reise og mangfold i klubbene