Guvernørens månedsbrev - august



Guvernørens månedsbrev for august er nå sendt ut til klubbene. Du kan også lese det her.

Selv for en pensjonist er sommerferie viktig. For oss er sommeren hage og blomster, besøk av barnebarn og turer i skog og mark. Molteturene startet 10. juli og over 10 kg er nå enten frosset eller syltet.

Jeg håper alle har hatt en god sommer og er klare for å starte opp det nye Rotary året.

Aalesund Rotary Klubb

Distriktet gratulerer Aalesund Rotaryklubb med 90 år den 31. august 2019. Aalesund er den eldste klubben i vårt distrikt og ble som første klubb chartret i 1929, samme dato av Bergen Rotary Klubb.

Aalesund RK har vært fadder for åtte av klubbene i vårt distrikt, Ålesund, Molde, Ørsta, Volda, Sykkylven, Ulstein, Hareide og Herøy.

Den første klubben som ble stiftet i Norge var Christiania Rotary Klubb 1. juni 1922, i dag Oslo RK. Dette er også året da ungdomsutveksling ble startet i Rotary, de første studenter sendt ut fra København i 1929.

Distriktskonferansen

Årsmelding og regnskap fra siste året skal godkjennes på årsmøtet under distriktskonferansen på Øyer den 22. september. Dokumenter sendes ut til klubbene senest 3 uker før distriktskonferansen. Klubbens representant til årsmøtet må være kjent med klubbens innstilling til denne.

TRF

Distriktet har også i år midler til District Grant, søknadsfristen er 15. november 2019. Søknad om støtte til Global Grant tas fortløpende gjennom året, men distriktets TRF ansvarlige, PDG Gunnar Kvalsund, ønsker informasjon om prosjekter som forventes startet opp inneværende Rotary år så snart som mulig.

Distriktet har disponibelt 69.853,58 USD for 2019-2020, av disse er 39.411,32 USD ubrukte midler overført fra tidligere år. 

Medlemstallet pr 1. juli 2019

Distriktet har pr 1. juli 2019 totalt 1681 medlemmer. Dette er en nedgang på 43 fra tilsvarende tidspunkt i 2018. Det er store ulikheter innenfor distriktet, der mange klubber får færre medlemmer, mens nesten like mange øker antallet. Distriktet gratulerer Sula RK med økning på 50 % sist Rotaryår og Aalesund RK med 22%.

Neste måneds Rotary tema

September er måneden for grunnleggende utdanning, det å kunne lese og skrive. Av verdens befolkning er det 17 % som er analfabeter. Grunnleggende utdanning, det å kunne lese og skrive er ett av seks fokus områder for etablering av prosjekt (Global Grant) i Rotary. Å gi tilgang til utdanning og kunnskap er med på å skape forståelse og fred i verden samtidig som det bidrar til utvikling. I vårt distrikt går mange av prosjektene til å legge til rette for utdanning av barn og voksne, en viktig forutsetning for fremtiden i lokalsamfunn. Se her for å finne ut mer om neste måneds tema: https://www.rotary.org/en/our-causes/supporting-education

Tider og frister

  • Distriktskonferansen arrangeres på Scandic Hafjell i Øyer fra 21.-22. september. Program er sendt ut og frist for påmelding til henry.hoel@herdas.no er 16. august.
  • Utstilling av prosjekt under distriktskonferansen– Vennskapets hus – påmelding innen 14. august til lundgaard.ashild@gmail.com.
  • Søknad på District Grant frist 15. november 2019   
  • PETS arrangeres den 14.-15. mars 2020 på Dombås
  • Styreseminar Vest 28. mars 2020 Ålesund
  • Styreseminar Øst 18. april 2020 Gjøvik

 Månedens tips

Det viktig å gjøre seg kjent med Rotary. Logg inn på MyRotary https://my.rotary.org/en/learning-reference og se muligheten for kurs på nett. De fleste tema er dekket og kan bidra til tips og kunnskap om organisasjonen.

 Nyheter fra RI

Rotary International lyser ut sentrale funksjoner innen kommunikasjon, økonomi og strategisk planlegging, søknadsfrist 12. august 2019. Vervene er ledige fra Rotaryåret 2020/21. Er du interessert i mer opplysninger finner du stillingene og kobling til søknadsskjema her:

https://my.rotary.org/en/apply-serve-2020-21-rotary-committee

Rotarian Magazine

Bladet utgis av Rotary International, her kan du lese bladet for august: https://rotarianmagazine-us.rotary.org/rotarian/august_2019/MobilePagedReplica.action?pm=2&folio=Cover#pg1

Hilsen
Vigdis Osbak
DG 2019-2020

vosbak@hotmail.com




 
Ny utgave av medlemsbladet Norden

17. mars 2026

Ny utgave av medlemsbladet Norden

Les mer om blant annet demokrati, når sannheten settes på prøve og åpning av det 8. fredsenteret og den nye RI-presidenten for Rotaryåret 2026/27

Håndboka for Rotaryåret 2026/27

17. mars 2026

Håndboka for Rotaryåret 2026/27

Håndboka for neste Rotaryår - 2026/27, finner dere under klubbinfo.

Månedsbrev mars

17. mars 2026

Månedsbrev mars

DG Morten sitt månedbrev om månedens tema, Rotaryact og Rotary Leadership seminar

Rotarys innsats i Kenya: Sammen skaper vi varige endringer

17. mars 2026

Rotarys innsats i Kenya: Sammen skaper vi varige endringer

I hjertet av Kenya, seks kilometer sør for ekvator, har Raufoss Rotaryklubb skapt varige endringer gjennom en rekke bærekraftige vann- og hygieneprosjekter.

10. mars 2026

Digitale styreseminarer

I april arrangeres det digtale styreseminarer for distriktet. Se oversikten her!

Rotary Peace Fellowship

3. mars 2026

Rotary Peace Fellowship

Rotary utdanner fremtidens ledere for fred. Vil du være en del av denne globale bevegelsen? Søk her!

Rent vann redder liv – Rotary gjør en forskjell verden over

3. mars 2026

Rent vann redder liv – Rotary gjør en forskjell verden over

Månedens team i Rotary er vann og sanitærforhold. Tilgang til rent vann og gode sanitærforhold er en grunnleggende menneskerettighet, men for millioner av mennesker er dette fortsatt en daglig kamp.

DG Mortens månedsbrev for februar

15. februar 2026

DG Mortens månedsbrev for februar

Denne måneden kan du lese mer om på fred og fredaarbeid! Det arrangeres fredskonferanse i Krakow for alle i Rotary. I tillegg til mye godt Rotary-stoff og tips.

Årets første Norden er ute!

7. februar 2026

Årets første Norden er ute!

I denne utgaven kan dere les mer om blant annet Ungdomsutveksling, Polioaksjonen, Hvordan bruke action plan

Månedens tema: Fredforebygging og konfliktdemping

1. februar 2026

Månedens tema: Fredforebygging og konfliktdemping

Rotary jobber med lokalsamfunn og lokalbefolkningen for å skape fred i sine lokalsamfunn, og tror at denne endringen også vil ha en global effekt.